Vnútorné parapety
Za dodatočnou montážou vnútorných parapiet sa skrýva mnoho problémov, preto by ste mali zvážiť ich montáž spolu s oknami. Najprv si vysvetlíme ako sa vnútorný parapet montuje. Parapety by mali byť vždy zakončené krytkami na oboch koncoch parapety. Priestor pod parapetou by mal byť hladký aby sa parapeta dala dobre vypodložiť a osadiť. Parapet zachádza asi 2 cm pod okno a pripevňuje sa montážnou penou. Na čerstvo namontovaný parapet by sa nemalo stúpať, chodiť po ňom ani ho inak mechanicky namáhať. Odporúča sa aby si zákazník parapety oblepil ochrannou alebo bublinkovou fóliou aby sa zabránilo prípadnému mechanickému poškodeniu počas ďalších prác na stavbe. Pod takto namontovaným parapetom sa dá ľahko spraviť stierka a zároveň aj zapraviť pod stierku pena, ktorá by inak bola pod parapetom viditeľná.
Vonkajšie parapety
V žiadnom prípade si nedávajte montovať parapety po vystierkovaní omietok!
Krytky parapiet pri vystierkovaní zachádzajú do stierky a parapeta pôsobí elegantne. Ak máte vystierkovanú stenu, nie je možné krytky zapraviť do steny a potom sú nepekne viditeľné. Všetky viditeľné a bočné spoje, ktoré by vznikli okolo parapetu sa musia zasilikónovať. Keďže silikón starne, pomaly sa môže trhať, olupávať alebo zmeniť farbu. Ak montujete vnútorné parapety pri montáži okien, pri stierkovaní sa krytky zapravia a nevzniknú žiadne viditeľné spoje, ktoré by bolo treba silikónovať. Preto je ideálne osádzanie parapiet podľa odporúčania montážnej firmy okien, aby ste predišli nie len problémom pri ich osadení ale i zbytočným nákladom.
Mnoho ľudí zvolí osadenie vonkajších parapetov po zateplení, čo však nie je vždy na škodu, no treba rátať s príplatkom za dopravou a dodatočnú montáž.
Montáž parapiet lightbox[settings]Na čo si dať pozor pri dodatočnej montáži parapiet
Montáž parapiet lightbox[settings]Na čo si dať pozor pri dodatočnej montáži parapiet
Montáž parapiet lightbox[settings]Na čo si dať pozor pri dodatočnej montáži parapiet
Kto však chce ušetriť, môže si dať namontovať vonkajšie parapety pri montáži okien, alebo dať namontovať vonkajšie parapety majstrom, ktorý budú robiť zateplenie. Treba pri tejto variante dbať na to, aby pri zateplení nedošlo k nadvihnutiu parapetu do protispádu alebo k osadeniu do nesprávnej drážky. Pri odvodneniach okien smerom dolu, je nutné dbať na osadenie parapetu zo spodku okna do správnej drážky (väčšinou 2. v poradí). Pokiaľ sa stane jedna z týchto situácii, okno vám bude zatekať. Pri samostatnej montáži vonkajších parapiet sa vždy poraďte s dodávateľom a výrobcom vašich okien ohľadne ich osadenia.
Ak chcete predísť obom situáciám, máme riešenie, ktoré navyše zlepší tepelno-izolačné vlastnosti okenného otvoru. Thermoprofily Blaugelb pod okenné parapety zamedzujú možnosť zlej montáže parapiet, zamedzujú vznik tepelného mostu pod oknom (v mieste kde sa nachádza podkladový profil) a vďaka nim môžete vonkajšie parapety namontovať spolu s oknami pred zateplením. Thermoprofil Blaugelb je pomocou hybridného polyméru nalepený zo spodku vonkajšej parapety čím ju zatepľuje a spevňuje. Tým pádom majstri pri zateplení jednoducho prisunú polystyrén pod parapet. I keď vás táto varianta bude niečo stáť, nezaplatíte viac než za dodatočnú montáž a zároveň získate lepšie izolačné vlastnosti okolo okna.
Druhou variantov je použitie hliníkových úchytov parapiet, ktoré ho síce znehybnia a zabránia tak zdvihnutiu osadenej parapety do protispádu no zhoršujete izolačné vlastnosti v priestore pod parapetom.
Taktiež si nikdy nedávajte montovať vonkajšie parapety po vystierkovaní vonkajšej fasády, vznikajú podobné problémy ako pri vnútorných parapetách.
Aby ste sa vyhli akýmkoľvek problémom, vždy sa vopred informujte.
Montáž parapiet lightbox[settings]Na čo si dať pozor pri dodatočnej montáži parapiet